Kategorier
Nyheder | marts 2, 2017

FIU-Ligestilling deltager i europæisk konference om LGBT+ rettigheder

Af FIU Ligestilling

FIU-Ligestilling deltog i sidste uge i den Europæiske fagbevægelses seminar om LGBT+ -personer pÃ¥ arbejdsmarkedet “Combating discrimination. Rights for LGBTQI+ workers”.

De fleste EU-lande var repræsenteret til en erfaringsudveksling der viste sig yders interessant. Bl.a. blev der diskuteret hvordan vi kan blive bedre til at inkludere LGBT+-medlemmernes behov i overenskomsterne. Skønt Danmark er nr. 7 pÃ¥ det europæiske Regnbuekort, som ranker landenes indsats for LGBT-ligestilling, er der meget fagbevægelsen i Danmark kan lade sig inspirere af fra andre landes indsatser.

Den ny viden vil indgÃ¥ i FIU-Ligestillings Ã¥rlige Pride-konference d. 18. august.

IMAG1051 -lgbt etui
IMAG1052 -lgbt etui
Tags
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/fiu-ligestilling.dk/public_html/wp-content/themes/FIU-Ligestilling/template-parts/content.php on line 72